IMPORTANT
Home / Costs of Running an Allotment

Costs of Running an Allotment

My aim is to record all the costs of running an allotment from the very beginning, I will also be recording how much produce is harvested and comparing this with prices at a leading UK supermarket.

MONTHHARVESTEDWEIGHT (g)PRICE PER KILO (£)SAVINGITEM PURCHASEDCOST
£0.00£118.99
January Year 1Rent£60
June Year 1Shed Base Eco Plastic Pavers£47.04
July Year 1Weigh-in Scales£11.95